یونیت دندانپزشکی

یونیت دندانپزشکی یا صندلی دندانپزشکی مهمترین وسیله و قلب تپنده ی هر مطب دندانپزشکی است. این صندلی در انواع مختلف با امکانات متفاوت تولید می شود. در طراحی و ساخت یونیت باید به نکات زیادی از جمله ارگونومی توجه شود. دندانپزشک باید در راحت ترین و بهترین حالت به بیمار رسیدگی کند. طراحی باید به گونه ای باشد که در هنگام استفاده کمترین فشار و خستگی را برای دندانپزشک داشته باشد.

قسمت های مختلف یونیت دندان پزشکی

یونیت دندانپزشکی از یک بدنه و بازوی اصلی تشکیل شده که صندلی و دیگر قسمت ها روی آن نصب می شود. مقاومت این بخش باید به گونه ای باشد که بتواند وزن تجهیزات و بیمار را تحمل کند. یونیت ها درای ورودی و خروجی آب و هوا و خروجی فاضلاب هستند. ابزار چرخشی مانند توربین ها با فشار هوا کار می کنند. اتصال اینسترومنت های چرخشی و پوآر آب و هوا به یونیت به دوطریق می باشد. شلنگ از بالا و شلنگ آویز که در مدل شلنگ از بالا از افتادن اینسترومنت ها جلوگیری می شود.

چراغ یونیت

چراغ یونیت دندانپزشکی نور لازم برای کار دندانپزشک را فراهم میکند. این چراغ باید نوری سرد بدون سایه و سفید را ارائه دهد. تا بهترین دید بدون ایجاد گرما را برای دندانپزشک فراهم کند. از طرفی باید نسبت به آب تا حدود زیادی مقاوم باشد.

چراغ دندانپزشکی

تابلت

تابلت بخشی از یونیت دندانپزشکی است که دکمه های کنترل یونیت روی آن قرار گرفته است. این بخش برای راحتی کار دندانپزشک قابلیت جابه جایی دارد و می تواند در سمت چپ یا راست قرار بگیرد. دکمه های روی تابلت برای پاین و بالا بردن صندلی یونیت و تغییر وضعیت مورد استفاده قرار میگیرند. همچنین دکمه های کنترل چراغ ، لیوان پرکن و… روی آن تعبیه شده است. همچنین تمامی ابزار های دندان پزشکی مانند توربین ،آنگل ودیگر هندپیس ها روی آن قرار میگیرند.

در بعضی‌ از یونیت‌های‌ پیشرفته‌تر معمولاً یک‌ نگاتوسکوپ‌ کوچک‌ نیز برروی‌ میز دندانپزشک‌ وجود دارد که‌ فیلم‌های‌ اخذ شده‌ از رادیوگرافی‌ را می‌توان‌ بر روی‌ آن‌ مشاهده‌ کرد.

یونیت دندانپزشکی

کراشوار و دوش آب لیوان

کراشوار بخشی از یونیت است که بیمار برای شستشوی دهان و تخلیه آب دهان از آن استفاده می کند. این بخش معمولا از جنس پلاستیک ،شیشه  یا چینی است و قابلیت جداسازی برای اتوکلاو و استریل سازی دارد.

دوش آب لیوان یا لیوان پر کن برای پرکردن لیوان آب به منظور شستشو دهان بیمار مورد استفاده قرار میگیرد. دکمه کنترل این بخش ها روی تابلت و میز دستیار نیز وجود دارد.

کراشوار

سینی ابزار

همان طور که از نامش پیداست یک صفحه سینی مانند برای قرار گرفتن ابزار دندان پزشکی است تا دسترسی به این ابزار را برای دندانپزشک آسان گرداند.

سیستم ساکشن

سیستم ساکشن در یونیت برای مکش بزاق ، خون یا مایعات استفاده می شود. ساکشن آبی به منظور جمع آوری بزاق های جمع شده در دهان فرد، به هنگام درمان استفاده می شود. از طریق لوله ساکشنی که در کنار دهان قرار می گیرد مایعات اضافی تخلیه خواهد شد. همچنین ساکشن هوا عملکردی شبیه به جارو برقی دارد و  در کنار قسمت داخلی دهان بیمار قرار می گیرد که در حال ترمیم است، تا تمامی ذرات باقی مانده از مواد و یا دندان را مکش و جمع آوری کند.

ساکشن

پدال

پدال بخشی از یونیت است که دندانپزشک برای کنترل یونیت یا ابزار های چرخشی از آن استفاده میکند. یونیت ها معمولا دارای یک یا دو پدال می باشند.

تابوره

تابوره صندلی متحرکی است که دندانپزشک هنگام کار روی آن مینشیند. این صندلی به گونه ای ساخته می شود که کاملا راحت و قابل تنظیم باشد.

تابوره

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]