پمپ انفوزیون چیست؟

پمپ انفوزیون یا پمپ تزریق یک دستگاه پزشکی است که برای انتقال مایعات به بدن بیمار به روش کنترل‌شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع مختلفی از پمپ‌های تزریق وجود دارند که برای اهداف مختلف درمانی تولید شده اند.

پمپ انفوزیون ممکن است قادر به تزریق مایعات به مقادیر زیاد یا کم باشد و ممکن است برای انتقال مواد مغذی یا داروها مثل انسولین یا دیگر هورمون‌ها ، آنتی‌بیوتیک‌ها ، داروهای شیمی‌درمانی و مسکن‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

برخی از پمپ‌های تزریق عمدتاً برای استفاده ثابت در کنار بستر بیمار طراحی شده‌اند. برخی دیگر به صورت پمپ‌های تزریق پرتابل طراحی شده‌اند تا قابل‌حمل یا پوشیدنی باشند.

پمپ تزریق ممکن است به صورت الکتریکی و یا مکانیکی کار کند. پمپ های مختلف به روش مختلف عمل می کنند.

انواع پمپ های انفوزیون:

1-پمپ سرنگ

2-پمپ سرم

پمپ سرنگ

پمپ‌های سرنگ به این خاطر مفید هستند چون برنامه‌ریزی می‌شوند که دارو را از طریق سیاه‌رگ با نرخ مشخص انتقال دهند.

ساختار پمپ سرنگ

پمپ سرنگ معمولا  شامل یک درام است که به پیستون متصل است. پیستون توسط یک موتور از طریق یک پیچ محرک یا چرخ دنده راه‌اندازی می‌شود که با هل دادن پیستون سرنگ به داخل یا خارج ، باعث حرکت می شود. در واقع سرنگ در یک گیره درمحفظه قرار گرفته و پیستون سرنگ از طریق حرکت درام جابجا می‌شود .

بیشتر پمپ سرنگ ها با سرنگ با سایز های متفاوتی(از نظر قطر) کار می کنند , اما کاربر ابتدا باید قطر را وارد کند تا مطمئن شود که حجم صحیحی از دارو تزریق می شود.

* این موارد باید از دستورالعملی که توسط شرکت سازنده منتشر می شود بررسی شود و اطمینان حاصل شود که آیا سایز های مختلف می توانند مورد استفاده قرار بگیرند یا نه.

کاربر می‌تواند پارامترهایی مانند نرخ جریان ، حجم تولید و قطر سرنگ را تنظیم کند.

پمپ سرنگ

 

پمپ سرم

پمپ سرم دارای یک مزیت برای انتقال حجم بالای مایع با نرخ دقیق است. این مورد در پمپ‌های دیگر ممکن است محدودیت داشته باشد و یا اصلا در آنها تعبیه نشده باشد.

ساختار پمپ سرم:

پمپ سرم برای تحویل حجم بیشتر مایعات در سرعت متوسط تا نرخ جریان بالا طراحی شده‌ است. تقریبا تمام پمپ‌های حجمی در زمانی که بیش از یک ساعت اندازه‌گیری می‌شوند ، به خوبی در محدوده ± ۵ % دقیق هستند.

از پمپ سرم برای انتقال دقیق مواد دارویی ، مایعات ، خون و فراورده‌های خونی به بیمار استفاده می‌شود . برای کنترل حجم تزریق تجویز شده ، یک شمارنده مورد استفاده قرار می گیرد.

پمپ سرم

شرایط تعمیر و نگهداری پمپ ها

همیشه پمپ و لوازم را روی یک سطح تمیز قرار دهید.

پمپ ها را با توجه به دستورالعمل آنها شارژ کنید و در صورت نیاز باتری آتها تعویض گردد.

فرستنده های رادیویی مانند تلفن های همراه یا لپ تاپ ها میتوانند بر روی عملکرد صحیح پمپ ها تاثیر گذار باشند.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]