ماسک تنفسی

ماسک تنفسی وسیله ای پوشیدنی است که برای محافظت از فرد در برابر استنشاق مواد خطرناک و زیان آور از جمله ذرات مانند گرد و غبار و میکروارگانیسم های موجود در هوا و همچنین دودها، بخارها و گازهای خطرناک طراحی شده است. ماسکهای تنفسی، گستره متنوعی از ماسکهای ساده و یکبار مصرف ارزان قیمت تا ماسک های گرانقیمت و چندبار مصرف مثل ماسک گاز را شامل میشوند. انواعی از ماسکهای تنفسی را در شکل می بینید.

ماسک تنفسی و انواع آن

ماسک جراحی

ماسک جراحی که به نام ماسک پزشکی یا ماسک ساده صورت نیز شناخته میشود و اغلب کارکنان درمان آن را استفاده میکنند، برای جلوگیری از خروج و پرتاب باکتری در قطرات مایع یا ذرات معلق در هوا از دهان و بینی کادر درمان طراحی شده و به کار می روند. این ماسکها برای محافظت از فردی که آن را پوشیده در برابر استنشاق باکتریهای موجود در هوا یا ذرات ویروس طراحی نشده اند و نسبت به ماسکهایی چون ماسک 95N یا FFP که به دلیل داشتن مواد، شکل و لایه های محکم محافظ بهتری هستند، محافظت کمتری دارند.

ماسک تنفسی و انواع آن

ساختار ماسکهای تنفسی

تمامی ماسکهای تنفسی دارای بخش پوشاننده صورت هستند که بوسیله بندهای پارچه ای (یا نوع دیگر) که در پشت سر پوشنده قرار می گیرند، نیمه پایینی صورت از جمله بینی و دهان را می پوشانند.

طبقه بندی ماسکها

طبقه بندی بر اساس مقررات آمریکا

مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی (NIOSH) ، مرجع طبقه بندی ماسکها در آمریکا است. طبقه بندی NIOSH فقط به پالایش ذرات معلق در هوا اشاره دارد و به توانایی ماسک در حذف گازهای شیمیایی و بخارات هوا اشاره نمیکند.

NIOSH ، در حال حاضر ٩ طبقه بندی از ماسک های مورد تأیید را بر اساس سری ماسک و سطح کارایی آن ایجاد کرده است. بخش اول سری طبقه بندی فیلتر، شامل یکی از حروف R ، N  یا P که مقاومت فیلتر در برابر مواجهه و تماس با ذرات معلق روغن (به عنوان مثال، روان کننده ها ، گلیسیرین و غیره) را نشان می دهد.

 

تعاریف و کاربرد هر مجموعه عبارت است از:

 N: ماسکهای تنفسی غیرمقاوم در برابر روغن. این نوع هنگامی که ذرات روغن وجود ندارد به کار میرود.

R  : ماسکهای تنفسی مقاوم در برابر روغن. در صورت وجود ذرات روغن به کار میرود.

P : ماسکهای تنفسی ضدروغن ، در صورت اشباع ذرات روغن به کار میرود و فیلتر میتواند برای بیش از یک نوبت به کار رود.

بخش دوم سری طبقه بندی فیلتر، حداقل سطح کارایی فیلتر را نشان میدهد.

طبق پروتکل  NIOSH ، هر طبقه بندی فیلتر باید حداقل سطح کارایی نشان داده شده در جدول زیر را داشته باشد.

پروتکل NIOSH

 

ماسک N95 جراحی چیست و برای چه کسانی کاربرد دارد؟

N95 جراحی (یاN95 پزشکی) ماسک های N95ای هستند که با تأیید سازمان غذا و دارو به مصرف کاربردهای پزشکی و درمانی می رسند. این ماسک ها فقط برای استفاده کارکنان بخش درمان که نیاز به محافظت در برابر مایعات و قطرات موجود در هوا دارند توصیه می شود. این ماسک تنفسی در بیرون مراکز درمانی کاربرد ندارد. ماسکهای N95  جراحی تفاوت ظاهری با دیگر ماسکهای N95 ندارند. نمونه ای از ماسک N95 پزشکی را می توانید در شکل زیر ملاحظه کنید. ماسک های N95 ممکن است بدون سوپاپ یا سوپاپدار باشند. تنفس با ماسکهای جراحی N95 به دلیل استانداردهای مقاومتی و فیلتراسیون بالا دشوارتر است،همچنین ممکن است برخی کارکنان از گرمای ایجادشده در زیر ماسک گله مند باشند. میزان محافظت ماسک های N95 سوپاپدار به اندازه ماسکهای N95  جراحی بدون سوپاپ نیست. وجود سوپاپ ، تنفس را تسهیل میکند و دما را کاهش میدهد، اما محافظت را کاهش می دهد.

ماسک تنفسی و انواع آن

 

طبقه بندی براساس مقررات اروپا

استاندارد اروپا EN 149 ماسک های تنفسی را براساس کارایی پایش ذرات به صورت زیر طبقه بندی می کند.

EN149

 

منبع : اداره کل تجهیزات پزشکی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]