اتوکلاو چیست؟

اتوکلاو(AutoClave) دستگاهی است که برای ضدعفونی و استریل کردن ابزار آزمایشگاهی ، پزشکی و بیمارستانی مورد استفاده قرار میگیرد. این دستگاه یکی از مهمترین و پراستفاده ترین تجهیزات در مراکز درمانی مانند کلینیک ها بیمارستان ها و مراکز دندانپزشکی است. اساس عملکرد اتوکلاو بر دما و فشار بالا با استفاده از بخار آب است. این دستگاه توسط چارلز چمبرلند در سال 1879 اختراع شد.

اتوکلاوها به‌طور گسترده‌ای در میکروبیولوژی، پزشکی، خالکوبی، سوراخ‌کاری بدن، داروهای دامپزشکی، قارچ‌شناسی، عمل جراحی، دندانپزشکی و ساخت پروتز استفاده می‌شوند. آنها بسته به اندازه چیزی که استریل می‌کنند در اندازه و عملکرد متفاوت هستند.

اتوکلاو چگونه عمل می کند؟

اتوکلاوها در نحوه ی عملکرد تقریبا شبیه هم هستند اما تفاوت هایی نیز دارند.  بعد از قرار گرفتن ابزاردرون مخزن دستگاه درب آن بسته می شود. در ابتدا درون مخزن هوای محیط وجود دارد. اولین مرحله در بسیاری از اتوکلاوها تخلیه هوا توسط پمپ خلع دستگاه است. پمپ خلا هوای موجود درون مخزن را به خارج دستگاه منتقل می کند. در این حالت دستگاه برای برقرای تعادل بخار آب را وارد مخزن میکند

و این فرآیند تا زمان تخلیه هوا و اشباع مخزن از بخار آب با دمای بالا و فشار زیاد ادامه می یابد. زمانی که فشار و بخار دستگاه به میزان تنظیم شده رسید که در بیشتر موارد فشار 15psi  و دمای 121 درجه سانتیگراد است 20 دقیقه زمان لازم است تا فرآیند استریل تجهیزات به صورت کامل انجام بگیرد. ( این تنظیمات در دستگاه مختلف ممکن است متفاوت باشد) بعد از این مدت فرآیند کاهش فشار و بخار آغاز می شود تا کل فرآیند پایان پذیرد. این مراحل چرخه عملکرد اتوکلاو است.

باید توجه داشت در برخی دستگاه های اتوکلاو پمپ خلاوجود ندارند. به طور کلی عملکرد دستگاه بسیار شبیه زودپز است. به همین جهت برای جلوگیری از رسوب مواد معدنی موجود در آب هنگام تبخیر از آب مقطر استفاده می شود.

اتوکلاو

انواع دستگاه اتوکلاو

اتوکلاو نوع N : در این نوع دستگاه اتوکلاو ابزاری را که بدون پوشش می باشند استریل و ضد عفونی می کند.

اتوکلاو نوع B : این نوع دارای یک پمپ وکیوم خیلی قوی و قدرتمند می باشد که ابزار و وسایل جامد پوشش دار و بدون پوشش را استریل می نماید.

اتوکلاو نوع S : این دستگاه ممکن است بدون پمپ خلاء کار کند و همین طور ابزارآلات با پوشش و بدون پوشش را هم ضد عفونی و استریل می کند.

چسب اتوکلاو (اندیکاتور)

برای اطمینان از صحیح انجام شدن روند استریل ابزار، یک برچسب مخصوص بر روی ابزار چسبیده می شود. این چسب دارای خطوطی است که با افزایش دمای محیط و رسیدن دما به 121 درجه سانتیگراد تغییر رنگ می دهد(سیاه رنگ می شود). با مشاهده این تغییر رنگ اطمینان حاصل می شود که ابزار به صورت کامل استریل شده است. این چسب به دما و فشار بالا مقاوم است و تا دمای 134 درجه که برخی اتوکلاو ها در این محدوده عمل می کنند مقاومت دارد.

اندیکاتور

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]